Dost často si kupujeme různou kosmetiku od dekorativní, přes čistící, pěstící, na ruce, nohy, tělo až po výrobky díky kterým si doma uděláme hotové lázně. Obchodů, kde lze kosmetiku zakoupit je hodně, oblíbené je objednávání přes internet, kde je kosmetika levnější, s dodáním až domů. 
Víte ale, jaké kosmetické přípravky se právě pro Vaši pleť nejlépe hodí? Nebo nakupujete bezhlavě podle obalu, vůně, ceny?
mýdlo pod víkem
mýdlo pod víkem
Důvodů a motivací může být nespočet, ale nejdůležitější je uvědomit si, jaký typ pleti máme. Jestli naše pleť je tzv. odolná, normální a nemáte problém s jakýmkoliv krémem, čistícím přípravkem, nebo jestli se Vám pleť na některých částech obličeje mastí, nebo je naopak více suchá, nebo jen co nanesete nový krém, pleť zčervená, svědí, pálí a Vy hledáte cokoliv, čím krém smýt dolů. To je ten správný důvod, proč se zamyslet a zbytečně si neubližovat. Pokud máme s kosmetikou zkušenosti a svůj typ pleti dobře známe, máme vyhráno. Ale jestli si nejsme úplně jisté a čas od času se nám na tváři nějaký ten problémek vytvoří, je lepší zajít za kosmetičkou nebo dermatoložkou a nechat si poradit.
 
Pokud Vám bude řečeno, že máte pleť citlivou, od té chvíle buďte na sebe víc než jen opatrná. Taková pleť snadno zčervená, až zrudne, pne, pálí, je náchylná na chlad, vítr, prach, pyly a na většinu kosmetických přípravků běžně dostupných v drogériích.
 
Kosmetička nebo dermatoložka Vám doporučí používat kosmetiku, která je nejlépe bez parfemace, parabenů, silikonů a barviv, která má nízké pH, pro intolerantní až alergickou pokožku s dostáním převážně v lékárnách. Tam Vám také poradí se správným výběrem vhodné kosmetiky přesně pro Vaši pleť. Výrobků z této oblasti je spousta, firmy nabízejí víc a víc druhů dermo-kosmetiky určenou především pro citlivou pleť. K dostání jsou i vzorky výrobků, které si můžete v pohodlí domova v klidu vyzkoušet a teprve potom si zakoupíte výrobek.

 
Kosmetika pro citlivou pleť, určena na obličej, je nabízena v různých řadách:
–          na čištění pleti, k odlíčení
–          na péči o oční okolí, kruhy pod očima, oteklé víčka
–          na zvýšení hydratace a promazávání suché pokožky
–          dekorativní kosmetika
–          proti stárnutí a povadnutí pleti
–          na zpevnění kontur tváře
–          k vyhlazení, vypnutí pleti (tzv. liftingové přípravky)
–          k vyživení mdlé, bledé pleti
–          k péči o intolerantní pleť, která snadno zčervená
–          k péči o pleť se sklony k akné, u hormonálních výkyvů
–          k péči o hydrataci a vyživení během dne / na noc
 růžový krémrůžový krém
Mít citlivou pleť je někdy trápení, ale s pomocí té správné kosmetiky, které je dnes na trhu dostatek, se to dá poměrně dobře zvládnout. Je nutné být důsledná, pečlivá a velice opatrná v péči o tak jemnou a často snadno podrážděnou pleť. Základem je kvalitní a pravidelné čištění pleti, protože čistá pleť je to nejdůležitější. No a potom dobře hydratovat a nepoužívat nahodile kosmetické výrobky, které nemáme nejprve na kousíčku pleti vyzkoušené, že nám nevadí.