Třapatka nachová, echinacea purpurea, pochází ze Severní Ameriky, ale zdomácněla i v našich zahradách. Tato vytrvalá rostlina vysoká až jeden metr zdobí svými květy od července do září. Její tuhá chlupatá lodyha dobře odolává náporům větru. Květenství, které s oblibou navštěvují včely, se skládá z purpurových okrajových květů a z trubkovitých, pichlavých hnědých květů ve středu květního lůžka. Právě ty daly léčivé rostlině její latinský název. Řecké slovo echinos znamená ježek. V současnosti je na trhu mnoho barevných kultivarů, které lze snadno pěstovat na zahradě.

pole echinecei

Její léčivé účinky objevili už prérijní indiáni, kteří ji využívali jako lék proti zánětu a k hojení ran. Šťávou z čerstvé byliny potírali kůži při hadím uštknutí či hmyzím bodnutí. Účinné látky jsou obsaženy v celé rostlině, ale nejvíce v kořenech. Echinacin má antivirové účinky, echinakosid působí antibakteriálně. Třapatka je podpůrným prostředkem při nemocech z nachlazení a infekcích dýchacích cest a velmi dobře funguje jako profylaktikum.  Užívá se tedy především k prevenci, ale jak ukazují vědecké studie, léčivé látky echinacey také významně zkracují dobu trvání respiračních onemocnění.
echinacea květ

Její působení na imunitu je krátkodobé, proto je třeba podávat tinkturu při prvních příznacích nemoci po 10 kapkách každou hodinu po dobu dvou až tří dnů a poté přejít na preventivní podávání. Preventivně se užívá 20 kapek 3x denně. Nejvyšší doporučená denní dávka je 1,5 ml tinktury. Echinaceové kapky užívejte při jídle, zmírníte tak jejich nepříjemnou chuť a předejdete možným bolestem žaludku. Lékaři doporučují ukončit léčbu po 7–10 dnech.

Pokud na podzim vyryjete rostlinu i s kořenem, můžete si echinaceovou tinkturu připravit sami. Na 100 g čerstvého kořene budete potřebovat 500 ml čistého lihu. Nechte louhovat nejméně po dobu jednoho týdne při pokojové teplotě, každý den tinkturu protřepejte a po vyluhování přeceďte.

Pozor však na možné interakce s ostatními léky. Opatrní by měli být zejména alergici, těhotné ženy by se měly echinaceji zcela vyhnout.