Narodilo se vám miminko a chystáte se na první návštěvu k pediatrovi po porodu? Po první prohlídce vašeho miminka u pediatra nejspíš odejdete s receptem na potravinový doplněk Vigantol. Tento produkt obsahuje typ vitamínu D, který je nutné podávat již od narození kapátkem, každý den 1 kapku. Ovšem právě výše zmíněný Vigantol, jak má ostatně také uvedeno v příbalovém letáku, může způsobovat nežádoucí účinky. Tento přípravek totiž neobsahuje čistý vitamín D, nejde o přírodní produkt, nýbrž jde o jeho uměle vytvořenou podobu, což může být zdrojem nežádoucích účinků.
slunce za mrakem
Možné obtíže, které může užívání Vigantolu způsobovat
Mezi obtíže, které se mohou při užívání těchto kapek s vitamínem D v podobě Vigantolu vyskytovat, patří především nadýmání, bolesti bříška, plynatost, zácpa nebo průjem. Tyto nežádoucí účinky pak mohou zažívání malého děťátka pěkně potrápit, a to pak trpí na prdíky, kroutí se a častěji se budí.
Čím můžete kapky Vigantol v případě výskytu nežádoucích účinků nahradit
Pokud tedy i vy u vašeho děťátka při používání tohoto vitaminového doplňku pozorujete některé z uvedených nežádoucích účinků, zkuste třeba na pár dní Vigantol vysadit a při zpozorování změň k lepšímu se uchylte k jeho náhradě za volně prodejný vitamín D z lékárny. Pro malé děti je nejvhodnější forma v podobě kapek, které se mohou kápnout přímo do pusinky, nebo do nápoje či jídla.
bylinná medicína
Potraviny obsahující vitamín D:
Vitamín D se samozřejmě nachází také v potravinách. Najdete ho třeba v lososovi, jogurtu, v mléku nebo ve vejcích.
A co může nedostatek vitamínu D v těle způsobovat?
Nedostatek tohoto vitamínu způsobuje časté zlomeniny, zpomalený růst, deformaci páteře, nedostatečný vývoj kostí nebo narušení metabolismu.
Rozhodně se tedy vyplatí dostatečný příjem vitamínu D nepodceňovat, a to nejen u dětí, ale i u dospělých.