Asi není třeba říkat, že Češi jsou národ pejskařů. Čtyřnohého chlupáče najdeme prakticky v každé rodině. Avšak pokud se jej teprve chystáte pořídit, pak jednou z věcí, nad kterou váháte, je plemeno.

A je pravdou, že nabídka je skutečně velká. Mnoho z nás je pak uchváceno exotičtějšími rasami, které u nás jen tak nevidíte. Jednou z nich je i akita inu. Jedná se o plemeno původem z Japonska. Zde bylo používáno k lovu a strážení obydlí. Není tomu navíc tak dávno, co u nich bylo vyhlášeno za národní památku, podobně jako u nás kladrubský kůň. Popularitě pak plemeni přidávají i filmy jako Hachiko, kde jde zdůrazňována věrnost a oddanost tohoto plemene.

akita3

Je tedy pochopitelné, že se lidé shání po štěňátku. Avšak, jak již bylo řečeno, jedná se o u nás zatím poměrně vzácné plemeno, takže najít štěně akita inu na prodej není nic snadného. V běžných inzerátech se objevují skutečně jen zřídkakdy. Kde tedy pátrat?

V první řadě je nutné říci, že se rozhodně nevyplatí kupovat psa bez průkazu původu. Zde si totiž nemůžete být jisti (a koneckonců ani majitel fenky), zda rodiče náhodou nejsou příbuzní. Navíc neznáte zdravotní historii předků, což je také důležité. A k tomu ke všemu vám z vašeho štěňátka ani nemusí vyrůst pravá akita.

akita4

Je tedy dobré začít tím, že si uděláme seznam chovatelských stanic daného plemene. Podíváme se také na jejich zaměření, zda mají jejich psi nějaké zkoušky, či zda jejich odchovy uspěly na nějakých soutěžích či výstavách. Pak z nich vybereme ty, které nejlépe odpovídají našim požadavkům na budoucího psího parťáka.

Následně se u nich podíváme na seznam plánovaných krytí. Většina chovatelských stanic jej uveřejňuje poměrně dost dlouho dopředu. Vybereme to, které nás nejvíce zaujme, a pak už jen kontaktujeme daného chovatele.

Jistě, znamená to, že budeme muset na naše vysněné štěně čekat, ale věřte, že se to nakonec vyplatí. Koneckonců se z něj budete těšit patnáct let. Pár měsíců už tak dlouhá doba není.