Když byste navštívili odborného lékaře – ortopeda, který je ve svém oboru dobře obeznámen se situací v České republice, potvrdí vám, že mnoho lidí trpí deformací nožní klenby. Ploché nohy totiž nejsou nic výjimečného, kdysi to byl dokonce důvod k oproštění od základní vojenské služby, ale to bylo ještě v době, kdy výskyt tohoto jevu nebyl tak častý.

Současná společnost ovšem převážně tíhne k pohodlí a zároveň podléhá módním trendům. Mnoha lidem schází přiměřený pohyb a kvalitní obuv, a co víc, když se někoho zeptáte, kdy naposledy se byl projít venku v trávě nebo v lese naboso, pravděpodobně se nedočkáte uspokojivé odpovědi.

skákání na trampolíně

Když to zjednodušíme a shrneme, schází nám šlapání bosými chodidly po nerovném povrchu, posilování svalstva chodidel, která tvoří podélnou i příčnou klenbu, a ta se pak ještě více bortí v nevhodné obuvi, s plochou (neanatomickou) stélkou. Situaci ani nezlepší výrobci obuvi, a pokud ano, jsou to spíše výjimky v podobě speciálních zdravotních pantoflí anebo outdoorových modelů pro turistiku.

nohy v ponožkách

Vyzkoušejte trampolínu

Chůzi naboso v přírodě vám můžeme vřele doporučit a stejně tak i skákání na trampolíně Goodjump.cz. Musíte ovšem odložit pevné tenisky a skákat bosí. Tím se výrazně posilují svaly dolních končetin včetně chodidel. Chodidla jsou doslova anatomický zázrak, nesou celou váhu těla na malé ploše, je zde zapojeno do činnosti několik stovek drobných kůstek a mnoho svalové tkáně. Nenechte svalstvo nohou ochabnout, protože pak vám hrozí nejen „platfus“, ale s ním spojené i problémy s páteří, s vnitřními orgány, s nedostatečným prouděním lymfy a oslabením imunitního systému, což je v dnešní koronavirové době naprosto zásadní věc.

A jedna rada na závěr – kromě trampolíny si domů pořiďte i obuv zdravotních sester za socialismu – klasické „korkáče“ – ale jen s jedním páskem. Mají anatomickou stélku a ten jeden pásek nutí nohy při chůzi zapojovat ty nejdůležitější svaly chodidel, které udržují v pořádku jejich zdravou klenbu.