Mít doma štěnice, to je velmi nepříjemné. Zbavit se jich, je neuvěřitelně obtížné, tento drobný hmyz se navíc umí ukrývat i několik týdnů a vydrží bez potravy.

Štěnice v bytě? Jak postupovat, když vás tento škůdce navštíví?

Když se řeknou štěnice, řada lidí si vybaví drobného parazita, mylně si pak většina myslí, že se štěnice vyskytují pouze v domácnostech, kde není příliš čisto. To je ovšem obrovský omyl. Zda máte nebo nemáte doma dokonale vymeteno, je úplně jedno. I když se budete snažit sebevíc, štěnice se k vám mohou dostat díky návštěvě nebo si je můžete domů přinést například po návštěvě hotelového pokoje. Tito drobní brouci jsou neuvěřitelně odolní a dokážou se ukrýt téměř kdekoliv. Objevit je není snadné a zahubit je ještě obtížnější, deratizátoři si s tím však vždy poradí.

pexels-photo-5149756

Od koho jsou ty kousance?

Štěnice ze svých úkrytů vylézají zásadně jen v noci, v tu domu člověk spí a ony se tak mohou klidně živit jeho krví. Kousance od štěnic se mohou pak na kůži objevit do několika hodin, někdy až do několika dnů. Tyto kousance jsou však skoro nerozpoznatelné od komářího štípnutí. Samotné kousnutí pak nebolí vůbec, kousance ale začnou nakonec hodně svědit, což může být nebezpečné, protože do rozškrábaných ran se může dostat i infekce. Tohle všechno se ovšem odehraje až po několika dnech, do té doby se mohou štěnice vesele krmit krví dál.

pexels-photo-2382223

Než si člověk uvědomí, že by je mohl doma skutečně mít, mohou se klidně rozmnožovat dál. Jedna samice je schopná naklást denně až pět vajec. Nejčastěji se pak objeví jejich hnízdo v zákoutích postele, pod matracemi, štěnice se ale mohou ukrývat i v nábytku nebo elektrických zásuvkách. Vysledovat odkud se berou je tak obtížné, ale ne nemožné.

Okamžitá likvidace

Pokud máte pocit, že byste je doma mohli mít, jednejte rychle. Určitě nečekejte, že likvidace ale bude snadná. Deratizace štěnic se provádí jedy, které jsou k tomuto účelu vhodné, nepoužívejte nikdy žádné jiné jedy a přípravky. Využít se dají i lepící pasti, jde o proužky napuštěné látkou, štěnice se na pásku přilepí a chytnou se tak do pasti. Těmito způsoby se můžete pokusit o jejich likvidaci sami, ale jistotu budete mít tehdy, pokud na pomoc povoláte specializovanou deratizační firmu. Pak můžete mít jistotu, že jsou všichni jedinci skutečně pryč.

Preventivně se proti nim ale bohužel bránit nedá.