I když nejsme bohatí a máme jen průměrnou nebo podprůměrnou mzdu, vždy se najde něco, za co jsme ochotni utrácet. Mohou to být drobnosti, jako sladkosti, čokoládky, tyčinky, něco, co najdeme až u pokladny. Nejsou to základní potraviny, ale vždy se najde důvod, proč si něco malého koupit a udělat si radost. Mnoho z nás utrácí za cigarety. Když spočítáte kuřákovi, kolik peněz vypustí do ovzduší, pravděpodobně se jen pousměje a rozhodně ho nepřesvědčíte, aby s kouřením přestal.

kouření

Pak tu máme skupinu těch, kteří utrácejí za elektroniku. Je v prodeji nový model chytrého telefonu? Přece nemůžu mít ten starý, který sice mám asi jen rok a umí všechno, co potřebuji, ale já chci ten nový! Poznáváte se v tom? Nebo někoho z vašich známých? Většina žen ráda utrácí za módu, bot má každá řádnou sbírku, o kabelkách nemluvě. Přiznám se, že já utrácím za dovolenou. Ne za dovolenou, kdy vás letadlo dopraví někam k moři, tam se ubytujete do luxusního hotelu a využíváte all inclusive tak, že po dovolené musíte začít dietu, abyste se vlezli do svého oblečení. Moje dovolené jsou poznávací a nezřídka dosti fyzicky náročné, takže po dovolené bych potřebovala další dovolenou na zotavení.

Každý utrácíme, ale měli bychom se stále snažit, abychom na našem účtu byli v plusu a ideálně na něm měli i rezervu pro nečekané výdaje. Pokud na internetu hledáte pojmy jako hypotéka bez doložení příjmu, tak už zřejmě není něco v pořádku a s utrácením jste asi překročili hranici solventnosti.

dluhy

Žijete s partnerem, který rád utrácí? Buďte ve střehu, protože pokud jste manželé a tím pádem máte společné vlastnictví majetku, tak případné dluhy, které způsobí váš partner, se dělí rovným dílem mezi vás oba, takže ani soukromé účty nejsou řešením v situaci, kdy vás partner dostane do dluhů či až do exekuce. A za co utrácíte vy? Přiznáte se?