Každá forma bydlení má své výhody a nevýhody. Dům dokáže poskytnout do jisté míry soukromí, velký prostor a vlastní zahradu, kde většina lidí může mít záhonky se zeleninou či květinami, bazén, houpačku, psa anebo posezení s grilem a v neposlední řadě v případě vystavení vlastního bydlení je výhoda v jeho návrhu jako celku, tak i jednotlivých místností a jejich vybavení. Nevýhoda může být s dlouho dobou vystavění vlastního domu, vyšší pořizovací cenou tohoto typu bydlení, více pracovních činností kolem domu a pozemku, dojezdová vzdálenost do práce/obchodu atd.
cesta k domu
 Když bydlíte v bytě největší problém může být v sousedech, ti vám mohou hodně znepříjemnit život. Pokud se ale rozhodnete bydlet v domě v nějaké hustější zástavbě, tak tento problém může taky nastat a je pak jedno, jak skvělé a útulné máte bydlení. Takže nelze říci, jaká forma bydlení je lepší a co člověk to jiný názor a zdůvodnění. Co je ale jisté za celý svůj život máte dostatek času vyzkoušet si oba tyto typy bydlení a následně je porovnat a rozhodnout se jak budete žít.

moderní architektura

Variant je hned několik

Určitě také záleží na dohodě mezi partnery. Může i nastat varianta, že jeden z partnerů chce bydlet v domě a druhý zase v bytě a v tomto případě nastává problém a jen málokdo asi dokáže ustoupit ze svého vysněného domu/bytu. Jako nejlepší variantu spatřuji v pořízení si většího bytu (cca 90 m2) s vlastní terasou, zahrádkou anebo větším balkónem někde ve městě. Tato varianta, co se týče financí, bude asi nejdražší. Možná existuje i druhá varianta – bydlet v bytě a zároveň si pořídit chatu nebo chalupu, kam by se dalo jezdit na víkendy, prázdniny atd. Pokud jsou dobré rodinné vztahy mezi ostatními členy rodiny, tak lze využívat místo chaty/chalupy i dům u rodičů, pokud žijí na venkově a tím mít vyřešené rodinné návštěvy a do určité míry je o vás a vaše děti po tuto návštěvu postaráno.