Není člověka, který by opovrhoval penězi. A sice proto, že jakkoliv nejsou snad žádné peníze zcela dokonalé, přesto mají přednosti, kvůli kterým je nesporně lepší je mít, než je nemít. Každé peníze sice aspoň někdy znehodnocuje inflace, každé peníze může postihnout devalvace, měnová reforma či jiné nepříjemnosti, ale přesto jsou tyto obvykle ukazatelem určité hodnoty, za kterou si je možné pořídit to, co právě potřebujeme. A z toho důvodu lidé touží po penězích natolik, že se v touze je získat pokoušejí někde vydělat. A když už se tedy rozhodnou nechat se někde zaměstnat, určitě chtějí, aby dostali adekvátní finanční odměnu. A kdo se tu ptá, ten se také dozví.

touha po penězích

Jenže zaměstnanec se hned zkraje nedozví, kolik peněz dostane, dozví se jenom to, kolik mu jeho zaměstnavatel poskytne. A zatímco jde každému z pracujících logicky o jeho čistou mzdu, kterou bude moci využívat podle svých představ, obvykle se tady dozví hrubou mzdu. Která je něčím poněkud jiným.

V případě hrubé mzdy se dotyčný dozví jenom to, co pro něj podnikatel obětuje ze zisků firmy. Jenže z toho se před vyplacením ještě strhává daň z příjmu onoho zaměstnance plus sociální a zdravotní pojištění, a tak zaměstnanec dostane méně, než byla avízovaná částka hrubého.

trezorek s penězi

A pokud člověk neví, co to pro něj znamená, respektive chce mít jistotu, že z toho, co dostane, vyžije, je záhodno provést přepočet mzdy https://www.kalkulackacistemzdy.cz/. Tedy v tom nejideálnějším případě využít kalkulačku na internetu, která mu lehce spočítá, kolik že doopravdy dostane.

A to může leckomu zejména v prvních chvílích prospět. Protože s takovými informacemi pak zaměstnanec ví, za kolik bude žít a na jak vysoké úrovni. A když to dotyčný ví, nehrozí mu, že by třeba mohl být na mizině, pokud nakonec nebude čistá mzda dostatečně odpovídat jeho životním nákladům a potřebám.