Hliníkovou, nebo dřevěnou? To je zásadní otázka, kterou musí zájemci o tento tradiční výrobek řešit. Každá má svá pro a proti. Zatímco u těch dřevěných lidé ocení zpravidla stylový vzhled, výrobky z hliníku vynikají svým moderním pojetím a jednoduchostí.
pergola u přístavu

Co je levnější – hliník nebo dřevo

To je jedna ze zásadních otázek pořízení této konstrukce. V otázce ceny je zde poměrně jednoznačné rozhodování. Propracované výrobky ze dřeva pořídíte v relacích zhruba mezi 20 a 75 tisíci korunami i s montáží. Cena se pochopitelně liší od velikosti a od použitého materiálu. Levnější jsou smrkové nebo borové nosníky.
Výrobky ze slitiny hliníku zakoupíte podstatně levněji. Vychází zhruba od 10 do 25 tisíc korun, opět v závislosti na velikosti.
zarostlá pergola

Životnost a údržba

Hliník je bezúdržbový. Toto tvrzení si výrobci dovolí veřejně prezentovat a mají pravdu. Speciální eloxovaný povrch není třeba natírat nebo ošetřovat mazivem, či něčím podobným. Stačí jen běžné občasné umývání od nánosů prachu. Elox je vrstvička oxidu hliníku na povrchu materiálu a ten zabrání dalším oxidačním, korozivním procesům .
plot z latěk
U dřevěných pergol je situace složitější. Ty obvykle vyžadují častější pozornost, dřevo stárne, šedne, povětrnostní vlivy mu rozhodně neprospívají. Po několika letech je třeba celou konstrukci zbrousit a natřít, což pak může výrazně změnit její stávající podobu. Tyto výrobky mají také ve srovnání s hliníkem omezenou životnost a jsou náchylné (podle prostředí, vlhkosti a způsobu ošetření) na tvorbu plísní a dřevokazných hub.

Montáž

Dřevěné trámky se montují delší dobu, jsou těžší a vyžadují masivnější a odolnější kotvící prvky. Mají i větší nároky na nosnost, zvláště tam, kde se montují na přístavby domů nebo garáží. Hliníkové pergoly se dodávají jako stavebnice, lze je namontovat velice snadno a rychle ve dvou lidech, jsou relativně lehké a mohou se připevnit buď jako klasická pergola, nebo využít pro venkovní parkovací stání.
Ať už se rozhodnete pro jakékoli řešení, dbejte především na estetický vzhled, neboť se tímto způsobem výrazně mění dispozice objektu. Pergola musí působit nenápadně a musí tvořit s průčelím domu jednotný celek.